XI Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu 2008 UWAGA : serwis należy oglądać w rozdzielczości 1280:1024 i najlepiej używając przeglądarki mozilla, którą gorąco polecam: Get Firefox!
Uwaga techniczna: pod IE (internet eksplorer) zdarza się że są źle kodowane polskie znaki, w takim przypadku należy wejść w pasku narzędzi IE w menu "widok"- "kodowanie" i wybrać windows-1250.W dniach 12-14 września w Poznaniu odbywały się XI dni Lwowa i Kresów w Poznaniu
Organizowało tą imprezę Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich - Oddział w Poznaniu.
Współorganizatorami byli: Biblioteka Racyzńskich, Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Centrum Kultury Zamek, Restauracja "Kresowa".
Jedna z atrakcji był występ zespołu "Wołyńskie Słowiki" z Łucka, stworzonego pod opieką Towarzystwa Polskiej Kultury w Łucku.
Zespół dziecięco-młodzieżowy w swoim programie urzekł świeżością, profesjonalizmem i pięknem wykonywanych utworów i układów tanecznych.
Każdy kto miał okazję oglądać występy dzieci i młodzieży z Łucka musiał znaleźć się pod ogromyn wrażeniem i poddać się urokowi pięknych i tęsknych rytmów pieśni ludowych z dawnych kresów Polski.
Łza sie w oku kręciła patrząc na dzieci, które przecież z wielkim trudem i samozaparciem, co podkreślał jeden z organizatorów na scenie podczas występów, śpiewały w języku polskim - nie ma w ich rodzinnym mieście żadnej oficjalnej szkoły gdzie mogliby uczyć się ojczystego języka.
Uczą się go w przyparafialnej szkółce, poświęcając soboty i niedziele, jednymym miejscu gdzie mogą się języka polskiego uczyć.
I oczywiście w domach, od swoich rodziców.
Nie mają, takich możliwości nauki, jak na przykład mniejszość niemiecka w Polsce, która może uczyć się w swoim ojczystym języku. Czy to się zmieni? Od nas to tylko zależy.
Dziękuję za piękny występ.

Ponadto występowały: Kapela podwórkowa "Baniaki" z Brześcia i kabaret "Lwowska Fala". Można było skosztować potrawy kresowe takie jak: Cepelin i barszcz czerwony.
Pocztówki z Lwowa i kilka tytułów ukazujących polską przeszłość i martyrologię podczas ostatniej wojny można było nabyć na straganach z pamiątkami.
Wcześniej jeszcze o godzinie dziewiątej w Kolegiacie Farnej odbyła się msza w intencji zmarłych i pomordowanych na polskich Kresach z wzruszającym kazaniem sięgającym głębi tragedii wypędzonych przesiedleńców- naszych rodaków z Kresów.
Żegnamy się na cały rok, aż do następnych dni Lwowa i Kresów w Poznaniu.

Poniżej kilka zdjęć z niedzielnej biesiady pod "Kresową" i otwarcia wystawy malarskiej prof.dr hab. Andrzeja Alexiewicza.


 

 
 

 

 

 


 
powrót na stronę główną

 
Dziękuję za wizytę na mojej stronie . Strona założona:
09 maja 2005 roku


All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright (c) 2006