UWAGA : serwis należy oglądać w rozdzielczości 1280:1024 i najlepiej używając przeglądarki mozilla, którą gorąco polecam: Get Firefox!
Uwaga techniczna: pod IE (internet eksplorer) zdarza się że są źle kodowane polskie znaki, w takim przypadku należy wejść w pasku narzędzi w menu "widok"- "kodowanie" i wybrać "windows-1250".


STRONA zawiera:ZAGADNIENIA ZWIAZANE Z KINEM DOMOWYM ELEKTRONIKA UŻYTKOWA OPISY SPRZĘTU AUDIO FIRMY YAMAHA

ZAGADNIENIA DOTYCZĄCE ELEKTRONIKI
- RTV i KINO DOMOWE OPARTE NA SPRZĘCIE FIRMY YAMAHA


Witam na mojej stronie dotyczącej sprzętu RTV - zestawów kina domowego i zestawów audio. Postaram sie w tym miejscu przekazać chociaż część informacji i doświadczenia,
zdobytych przeze mnie, przy prowadzeniu sklepu z tego typu urządzeniami.  Oto kopie artykułu opisującego DSP jego historię i możliwości
- zapraszam do zapoznania sie z nim.
( kopie są zrobione ze stron polskiej edycji znanego i
poczytnego pisma specjalistycznego "HEIMKINO")
Haimkino artykuł o DSP
Haimkino artykuł o DSP cd...
Haimkino artykuł o DSP cd2...
Haimkino artykuł o DSP dokończenie
Uwaga: po pojawieniu się skanu kliknij powiększenie.


przykładowe rozmieszczenie głośników ZESTAWY QLX FIRMY QUADRAL
Bardzo wiele zależy od ustawień zestawów głośnikowych - prowadząc pokój odsłuchowy w swoim sklepie kładłem duży nacisk na to aby uświadomić moim klientom rolę akustyki pomieszczenia.
Stosowałem do tego celu jak widać wycięte i zalaminowane strony z fachowych pism - służyć miały te przykłady unaocznieniu i udokumentowaniu moich wywodów na temat ustawień głośników- ogarniało mnie zdziwienie, ilu ludzi całkowicie nie zdawało sobie sprawy z wagi akustyki pomieszczenia i ustawienia w nim ( poprawnego) zestawów głośnikowych - przy późniejszym odsłuchu.
Akustyka pomieszczenia - ustawienia głośników
Największe znaczenie (poza akustyka pomieszczenia) , ma oczywiście rodzaj zastosowanych przetworników elektryczno-akustycznych, a więc zestawów głośnikowych.
Wszystko teraz zależy od tego, jaki rodzaj muzyki preferujemy.
Jeżeli chodzi o muzykę obecnie chyba najbardziej popularną, techno, a wiec składającą się głównie z elektronicznego brzmienia, sztucznego
wygenerowanego przez komputery czy też inne urządzenia, moim zdaniem, najlepsze są zestawy zwiększające nasycenie tonów niskich i wysokich, uwypuklające je.
Jednym słowem zestawy , które podkreślą specyfikę tej muzyki.
Zestawy takie to na pewno głośniki o potężnym basie, bez zaakcentowanego środka - nie muszą być specjalnie drogie, gdyż nie potrzeba będzie jakiejś wyjątkowej finezji, do tego rodzaju dźwięków.

Z kolei do muzyki powstającej za pomocą naturalnych instrumentów - szczególnie muzyki poważnej, jazzu, potrzebne będą o wiele bardziej wyrafinowane zestawy, potrafiące przekazać różnorodność brzmienia, czy to instrumentów smyczkowych, czy też dętych - środek (tony średnie)
muszą być bardzo różnorodne, wysokie mają potrafić zagrać delikatnie, ale też i zdecydowanie w odpowiednich partiach.
bas preferuję zawsze potężny.
Powód: ZAWSZE jest go mało- i tak naprawdę ciężko go skutecznie uzyskać.
preferuję zestawy niemieckie takich firm jak : QUADRAL, MAGNAT,a przede wszystkim IQ.
A ostatnio doszedł CANTON - model Vento.
YAMAHA DSP A1
Jest to flagowy model wzmacniacza do kina domowego renomowanej firmy YAMAHA,z roku 1998.
Yamaha, to Firma, która już od szeregu lat wiedzie prym w tej technologii. I jest ewidentnie nie do pokonania - stosunek jakości do ceny po prostu powala konkurencję.
Doskonałym dowodem na to są liczne nagrody, którymi Firma jest wyróżniana na rynkach światowych.
Na zdjęciu powyżej wyróżnienie : nagroda EISA za najlepszy europejski wzmacniacz w technologii HOME CINEMA 1998 r.

Z kolei w 2004 roku YAMAHA otrzymała wyróżnienie EISA za model RXV 450 RDS jako tzw. model budżetowy, najlepszy stosunek jakości do ceny i możliwości.
Na samej górze strony odnajdziecie Państwo garść informacji na temat:
DSP (DIGITAL SOUND PROCESSOR ),
którego projektodawcą i posiadaczem patentu jest Yamaha, a także innych możliwości i ciekawostek dotyczących tej firmy - której nie ukrywam jestem gorącym zwolennikiem. Jednak ten mezalians nie pojawił się z dnia na dzień - a był opaty na konstruktywnych i wnikliwych badaniach, testach i doświadczeniach, trwających przez ostatnie dziewięć lat. Po wymianie niezliczonych modelów takich firm jak: DENON, PIONEER, czy Onkyo
( najgorsza z wymienionych - minusy: skomplikowana obsługa - brak energonomii, niejednolita produkcja, zamawiane komponenty np procecsor - Motoroli, taki sobie wygląd)
I oczywiście YAMAHA
(modeli Yamahy przewinęło się w moim mieszkaniu najwięcej, około trzydziestu ...:-) ),
uznałem, że nie ma TAŃSZEJ firmy z tych tzw. markowych, która by oferowała aż tyle w cenie swoich produktów. Do tego dochodzi jeszcze jedna sprawa - "ciągłe trzymanie ręki na pulsie" - tzn. wprowadzanie nowych modeli co pół roku.
DODATKOWO: konstrukcje YAMAHY są w 100 procentach opracowywane i produkowane przez samą Yamahę.
Oczywiście dochodzi do tego potężne doświadczenie w produkcji instrumentów muzycznych, a więc sztab akustyków, muzyków itp...,
Warto np. zamówić serwis on line Yamahy, dzięki niemu można się przekonać,
jak bardzo zróżnicowane produkty ma do zaoferowania i jak profesjonalnie firma podchodzi do szeregu zagadnień związanych z akustyką.
W każdym razie ja osobiście z czystym sumieniem polecam produkty firmy!!!
Zaznaczam, iż moja opinia oparta jest na moim subiektywnym doświadczeniu, na które złożyła się wymiana i testowanie wielu modeli RÓŻNYCH firm.


 
Dziękuję za wizytę na mojej stronie . Strona założona : 09 maja 2005 rokupowrót na stronę główną

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ostatnia AKTUALIZACJA : 18.07.2007. poprawiono wygląd strony, usunięto "literówki".
Poprzednia aktualizacja 19 listopad 2005 - dodano linki.